Choć konstrukcje stalowe zaliczane są do bardzo trwałych i odpornych na różnego rodzaju destrukcyjne siły, to jednak nie są one niezniszczalne. Cały czas oddziałują na nie szkodliwe warunki atmosferyczne, które stopniowo doprowadzają je do zniszczenia. Jeśli chce się zachować konstrukcje stalowe w odpowiednim stanie, to należy co jakiś czas podejmować działania w zakresie ich konserwacji, a przede wszystkim czyszczenia.

Jak wykonać efektywne czyszczenie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe muszą być co jakiś czas czyszczone z różnego rodzaju zabrudzeń oraz niepotrzebnych substancji. Mowa tu jest przede wszystkim o starej powłoce lakierniczej, lecz również zwykłym brudzie, a także o rdzy. Szczególnie ta ostatnia jest skrajnie niebezpieczna, ponieważ może nawet doprowadzić do zniszczenia danych konstrukcji. Jak się przed tymi zagrożeniami bronić? Zdecydowanie najlepszą metodą czyszczenia jest w tym wypadku piaskowanie.

Jak wygląda proces piaskowania konstrukcji stalowych? Tak naprawdę sprowadza się to do czterech kroków:

  • mycia ciśnieniowego,
  • delikatnego mycia za pomocą szczotek,
  • odtłuszczania,
  • piaskowania,
  • nakładania warstwy antykorozyjnej.

Jest to więc proces stosunkowo prosty. Kluczowym zabiegiem okazuje się skierowanie w stronę metalowej konstrukcji strumienia wody i piasku, który pod odpowiednim ciśnieniem jest bezpieczny dla stali, lecz jednocześnie zdziera z niej wszystkie zanieczyszczenia. Na koniec wystarczy tylko taką powierzchnię odpowiednio zabezpieczyć, aby mogła służyć przez wiele kolejnych lat.

Dlaczego warto stosować piaskowanie?

Czyszczenie konstrukcji stalowych to proces bardzo ważny dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób przykłada ogromną wagę do tego, jak się to zadanie wykonuje.

Czym się charakteryzuje piaskowanie konstrukcji stalowych?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą piaskowania jest to, że strumień piasku i wody dociera w dosłownie każde miejsce i każdy zakamarek danej konstrukcji. Nie ma więc ryzyka, że zostaną jakieś zabrudzenia czy też ogniska rdzy, które powodować będą dalszą destrukcję stali. Co więcej, powierzchnia, która została wypiaskowana, idealnie nadaje się do kładzenia na nią od razu środków antykorozyjnych oraz lakierów. Znacznie skraca to proces czyszczenia, a także przygotowania danej powierzchni do dalszego użytkowania.

Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że ta metoda czyszczenia jest bardzo uniwersalna, czyli sprawdzi się w przypadku praktycznie każdego rodzaju stalowej konstrukcji, jak i również jest bardzo szybka, co skraca czas wyłączenia danej konstrukcji z użytkowania.