W czasach komuny każdy cieszył się z tego co udało mu się zdobyć. Nie zwracano uwagi na wygląd. Dziś jest inaczej. Na rynku jest ogromny wybór produktów. Są lampy tradycyjne i designerskie. O tym, które wybierzemy decyduje wiele czynników m.in. wystrój wnętrza. Spróbujmy przeanalizować, które rozwiązanie jest lepsze.

Jaką wybrać lampę?

Zanim zdecydujemy się na dany model, czeka nas długa droga. Lampy designerskie lepiej pasują do nowoczesnych wnętrz o minimalistycznym charakterze, ale nie jest to regułą. Z kolei tradycyjne żyrandole, które wyglądają tak jak te używane przez nasze babcie i mamy ciągle cieszą się niesłabnącą popularnością i można ich używać w wielu miejscach. Najprościej byłoby powiedzieć, że dużo lepsze są te lub te. Wybór nie jest jednak tak oczywisty. Lampy o klasycznych kształtach bardzo dobrze się prezentują. Są uniwersalne. Można je stosować zarówno w pokoju dziecięcym, jak i salonie. Mają oklepane wzory i barwy. Nie ma w nich mowy o nonszalancji. Są po prostu klasą samą w sobie. Wybierają je w szczególności osoby, którym zależy, by urządzić stylowe pomieszczenie, w którym wszystko będzie idealnie poukładane. Do takiego wnętrza nie będzie pasowało nic awangardowego. Zarówno meble i dodatki mają być odpowiednio dobrane. Nie ma tu mowy o przypadku, czy elementach ze sobą kontrastujących. Z kolei lampy designerskie są pod tym względem zupełnie inne. Modeli jest tak dużo, że trudno tu w ogóle mówić o jakimś spójnym stylu. Jedne mają kolorowe klosze, inne są bardziej proste, jeszcze inne składają się z żarówki i sznurka. To rozwiązanie nie pasuje do eleganckich i tradycyjnych pomieszczeń, ale za to świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach.

Czym wyróżniają się lampy designerskie?

Lampy designerskie mają sporo plusów. Przede wszystkim są oryginalne, ale to nie wszystko. Często jest je łatwiej utrzymać w czystości niż tradycyjne. Materiały, które się w nich wykorzystuje to przede wszystkim tworzywa sztuczne, drewno, metal, czyli elementy, które nie wymagają specjalnych zabiegów, by dobrze wyglądać. W większości wystarczy je jedynie potraktować mokrą ściereczką. W przypadku lamp tradycyjnych jest inaczej. Są wykonane ze szkła, mają tkaninowe klosze, które łapią kurz. Oczywiście nie jest to regułą, ale w znacznej większości przypadków jest je zdecydowanie trudniej utrzymać w dobrym stanie. Lampy designerskie stwarzają więcej możliwości i pozwalają na wyrażenie siebie. Można dobrać dowolny kolor do wnętrza, by podkreślić swój nastrój i indywidualny styl. Ich wzory i formy są bardzo różnorodne. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Trzeba tylko odrobinę poszperać. Trudno znaleźć dwa podobne rozwiązania, bo wybór jest naprawdę ogromny. Nawet modele z tej samej kolekcji się od siebie różnią. To daje praktycznie nieograniczone możliwości w aranżacji pomieszczenia. Wystarczy mieć pomysł, dobrać odpowiednie dodatki, by stworzyć wyjątkowe wnętrze o niebanalnym charakterze.