Nie każde miejsce stworzone z myślą o dzieciach może być przez nie wykorzystywane. Coraz częściej bowiem rodzice przekonują się, że to co ładnie wygląda, nie zawsze jest bezpieczne. Dlatego jeśli wybieramy plac zabaw, decydujmy się chodzić tam, gdzie na pewno naszemu dziecku nie stanie się żadna krzywda. Zapewni nas o tym między innymi certyfikat.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

To dla każdego rodzica jest obecnie priorytetem, dlatego zanim pozwoli dziecku na swobodną zabawę, najczęściej dokładnie sprawdzi, czy nic mu nie grozi. Certyfikowane place zabaw już na wstępie otrzymują duża dawkę zaufania, bo wiadome jest, że zostały sprawdzone przez profesjonalistów i pozytywnie przeszły audyty związane z bezpieczeństwem. Istotne jest, żeby wiedzieć, kiedy taki certyfikat został wydany, bo audyt powinien być powtarzany co kilka lat. Urządzenia bowiem z biegiem czasu mogą się niszczyć, a ich poziom bezpieczeństwa będzie wtedy spadał. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy plac zabaw nie jest zaniedbywany, czy urządzenia są sprawdzane z odpowiednią częstotliwością, a otoczenie sprzątane. Jeżeli zarządca modernizuje i remontuje to miejsce, to oznacza, że zależy mu na bezpieczeństwie najmłodszych. Certyfikowane place zabaw są zazwyczaj w dużo lepszym stanie technicznym niż te bez nadzoru.

Jak sprawić, żeby dziecko chciało się bawić?

Bezpieczeństwo placu zabaw ważne jest dla rodziców i innych dorosłych, dzieci natomiast największą uwagę zwracają na jego atrakcyjność. Dlatego producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań i urządzeń. Coraz częściej możemy spotkać tematyczne place zabaw, które zabiorą nasze dziecko do dżungli, na statek kosmiczny czy do świata piratów. Utrzymanie jednej konwencji sprawia, że dzieciaki szybko wcielają się w rolę, a zabawa może ich pochłonąć na bardzo długo. W zależności od wielkości placu, mamy również możliwość jego aranżacji. Dobrze jest zostawić więcej przestrzeni, aby dzieci miały swobodę. Jeśli mamy miejsce, możemy również podzielić go na strefy, przeznaczone dla najmłodszych i starszych dzieci. Pozwala to na rozgraniczenie maluchów wiekowo czyli jeszcze bezpieczniejszą zabawę. Im więcej miejsca na plac zabaw, tym więc lepiej.