Wielu z nas marzy o własnym skrawku zieleni, nawet jeśli nie mamy ogrodu. Doskonałą alternatywą w takich przypadkach jest balkon, który ma potencjał do stworzenia doskonałego miejsca na cieszenie się własną roślinnością. Mimo tego nie wszystkie rośliny są odpowiednie do uprawy na balkonach, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak warunki klimatyczne, ekspozycja na światło i dostępność miejsca. W tym artykule przedstawimy niektóre z najpopularniejszych roślin, które doskonale nadają się do uprawy na balkonach i pomogą stworzyć zielony raj na swojej przestrzeni.

Rośliny doniczkowe na balkon – które z nich warto wybierać do własnych upraw?

rośliny balkonowe

Rośliny doniczkowe są idealne do uprawy na balkonie, ponieważ można je łatwo przemieszczać w zależności od warunków pogodowych i oczekiwań dotyczących aranżacji przestrzeni. Najczęściej wybieranymi kwiatami do naszych mieszkań są pelargonie. Rośliny te charakteryzują się bujnym wzrostem i pięknymi, intensywnie kolorowymi kwiatami. Ponadto są odporne na suszę i dobrze znoszą większe nasłonecznienie. Pelargonie są dostępne w wielu odmianach, więc można łatwo znaleźć gatunek pasujący do naszego balkonu.

Z kolei petunie kwitną obficie przez całe lato i dostępne są w wielu kolorach. Musimy jednak mieć na uwadze, że kwiaty te, podobnie jak wrzosy, wymagają dużo światła i regularnego podlewania, ale nagroda w postaci pięknych kwiatów jest tego warta. Nie możemy zapominać o begoniach, które znane są ze swoich pięknych liści i kaskadowo rosnących kwiatów. Świetnie wzrastają w półcieniu, ale nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia. Konieczne jest ich regularne podlewanie, jednak musimy uważać, aby nie przelać doniczki oraz korzeni.

Jakie rośliny pnące na balkon warto wybrać?

Jeżeli nie chcemy uprawiać roślin w doniczkach, istnieje idealna alternatywa – mowa o roślinach pnących. Świetnie nadają się na balkony o małym metrażu, a dzięki swojej zwisającej formie i zdolnościom do wspinaczki po ścianach, mogą stworzyć efektowne i zielone zasłony na ścianach balkonu. Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest bluszcz. Roślina ta jest zimozielona i nadaje się do uprawy zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Jej gęste, bujne liście potrafią stworzyć piękne mozaiki, dzięki czemu w gorące dni lata można się szybko schłodzić.

Z kolei winorośl nadaje się wprost idealnie dla balkonów, na których panuje bardzo duże nasłonecznienie. Tworzy ona piękne pnące pędy, które oplatając się wokół uchwytów na balkonie mogą dać dużo cienia. W dodatku, można cieszyć się jej smacznymi owocami.