Błyskawiczne powodzie coraz częściej nawiedzają polskie miasta. Gwałtowne, intensywne opady zalewają ulice, parkingi, wlewają się do garaży i piwnic. Niestety zmiany klimatyczne, zabetonowana przestrzeń miejska powodują, że możemy spodziewać się nawet większej ilości takich zjawisk. Czasem wystarczy kilkadziesiąt minut, aby woda zalała podziemne budynki. Jedyną szansą na uniknięcie jest zastosowanie odpowiedniej poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej. Natomiast zalane pomieszczenie wymaga osuszenia.
Izolacja przeciwwilgociowa podłogi, ścian i fundamentów ochroną przed wodą
Potężne ulewy to coraz popularniejsze zjawisko w Polsce. Eksperci są bezlitośni i przekonują, że takich nawałnic będzie coraz więcej. Gwałtowne deszcze zawdzięczamy zmianom klimatu oraz „betonozie”, która opanowała większość miast. Jednak jedyną szansą na ochronę przed ulewami, które powodują zalania i błyskawiczne powodzie jest odpowiednie uszczelnienie obiektów. Budynki muszą mieć izolację przeciwwilgociową podłogi, fundamentów i ścian. Posadzkę, która znajduje się na gruncie, trzeba zabezpieczyć, najczęściej do tego celu stosuje się:
- papę,
- przeciwwilgociowe folie izolacyjne.
Są to materiały, które zabezpieczają budynek przed wnikaniem wody z gruntu. Izolacja przeciwwilgociowa betonu na płycie podłogi powinna być wykonana w momencie, kiedy posadzka całkowicie wyschnie.Ma to bardzo duże znaczenie dla trwałości. Pozioma izolacja przeciwwilgociowa musi być szczelnie połączona z zabezpieczeniem pionowym. Całość powinna tworzyć nieprzepuszczalną warstwę, która okala podziemną część budynku.
Pozioma izolacja fundamentów
Jest kilka technologii wykorzystywanych przy robieniu hydroizolacji. Pozioma izolacja fundamentów, ma zabezpieczyć budynek przed podciąganiem wody z gruntów. Pozbawiony specjalnej warstwy obiekt, wchłania wilgoć, która stopniowo przenika do wnętrza i powoduje spore zniszczenia. Poziomą izolację fundamentów wykonuje się m.in. z:
- mas bitumicznych,
- papy,
- izolujących przeciwwilgociowych folii PCV.
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zabezpieczenia już na etapie budowy, ponieważ pozwala to na uniknięcie napraw.
Hydroizolacja zawilgoconych budynków
Jeżeli w naszym garażu lub piwnicy zbiera się woda, po większych ulewach, nie ma na co czekać. Jest to wyraźny znak, że izolacja przeciwwilgociowa podłogi, fundamentów i ścian jest wadliwie wykonana i trzeba działać. Iniekcja krystaliczna to metoda, która rozpowszechniła się w 1997 roku, czyli po tzw. powodzi tysiąclecia. Właśnie wtedy wiele budynków zostało zalanych, woda pozostawała w pomieszczeniach przez wiele dni, obiekty wymagały gruntownego osuszenia. Skala zjawiska była ogromna. Potrzebna była technologia, która jest w miarę tania i daje szybkie efekty. Iniekcja krystaliczna działa podwójnie:
- osusza budynek,
- tworzy warstwę izolującą.
Wszystko dzięki aktywatorom krzemianowym, które z cementem i wodą tworzą specjalną substancję, wnikającą w pory i kapilary budulca, co zamyka drogę wodą gruntowym. Dodajmy, że iniekcja polega na wpompowaniu, we wcześniej przygotowany szereg otworów, owej mieszanki. Przez trzy tygodnie woda odparowuje, a następnie dziury zostają zakryte. Już po tygodniu tworzy się szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma i pionowa.
Dodaj komentarz