Płyty drogowe zdobywają coraz więcej zwolenników, przez co coraz rzadziej budowane są drogi asfaltowe. Mimo ich licznych zalet wciąż wiele osób ma dylemat, które płyty betonowe wybrać. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy lepiej jest zainwestować w używane czy nowe płyty drogowe.

Wysoka jakość i wytrzymałość

Płyty drogowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością niezależnie od tego, czy kupimy używany model, czy nie. Pamiętajmy jednak, że nowa płyta będzie nam służyła przez dłuższy okres czasu niż jej używany odpowiednik. Oczywiście, za ten stan rzeczy odpowiada eksploatacja materiału, a w przypadku „świeżo powstałej” płyty jej brak. Dzięki temu, że nie ma żadnych mechanicznych zniszczeń, może nam ona służyć przez lata, co w efekcie przekłada się na minimalizację kosztów. Jeżeli jesteśmy już przy kwestii niezniszczalności płyt drogowych, warto wspomnieć o tym, że ma ona bardzo dobrą przyczepność, dlatego też zapewnia nam większe bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że zastosowanie płyt betonowych nie ogranicza się jedynie do dróg. Wykorzystuje się je również przy budowie podjazdów, przestrzeni przed garażami wolnostojącymi, czy parkingami. Ponadto coraz więcej osób tworząc tarasy w ogrodzie decyduje się na zakup płyt drogowych.

Płyty tymczasowe? Kup używane

Jeżeli chcesz kupić płyty drogowe tylko na jakiś czas, wtedy lepiej postawić na używany model. Jest on co prawda mniej wytrzymały niż nowa płyta, ale za to o wiele mniej kosztuje. Istnieje wiele skupów płyt betonowych, gdzie można nie tylko kupić płyty drogowe, ale również je sprzedać. Nic więc dziwnego, że wiele firm budowlanych decyduje się na to rozwiązanie. Jest to w szczególności dla pracowników, którzy są odpowiedzialni za przywóz materiałów. Podjazd zrobiony z płyt betonowych na pewno zapewni im nie tylko komfort pracy, ale również pozwoli im zaoszczędzić czas. Jeżeli zaś chodzi o cenę używanych materiałów, to płyty drogowe w skupie kosztują 1/3 ceny nowych odpowiedników. Obecnie płyty drogowe kosztują około 65zł za metr kwadratowy.

A może asfalt?

Do tej pory asfalt królował wśród materiałów budowlanych, jeżeli chodzi o nawierzchnię dróg. Wbrew pozorom nie jest to dobre rozwiązanie. Są nie tylko mniej wytrzymałe niż płyty drogowe, ale także zapewniają mniejszą ochronę. Wynika to z faktu, iż asfalt nie ma tak dobrej przyczepności jak beton. Ponadto decydując się na płyty betonowe nie musimy obawiać się, że wystąpi zjawisko okleinowania.

Dowiedz się więcej o płytach warstwowych ściennych.