Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Niestety, zanim otrzymamy klucze, czeka nas długa droga. Trzeba otrzymać kredyt, znaleźć odpowiedniego dewelopera, ustalić wszystkie szczegóły, a w końcu dokonać ostatecznego odbioru.

Bądź na bieżąco

Jeśli już zdecydujemy się na pośrednika, nie zostawiajmy mu wolnej ręki. To w końcu my mamy mieszkać w danym lokalu i dobrze by wszystko było zrobione tak, jak należy. Często deweloperzy proponują najtańsze rozwiązanie byle tylko zbić cenę za nieruchomość. Niestety, takie postępowanie nie jest do końca dobre, bo czasem wystarczyłoby chociaż odrobinę dopłacić, a mieć coś lepszej jakości. Dotyczy to praktycznie każdego elementu instalacji, czy to części hydraulicznej, czy elektrycznej. Zastosowanie materiałów słabej jakości przekłada się niestety na konieczność częstych remontów. Zamiast korzystać z obiektu przez wiele dziesięcioleci, już po paru latach trzeba będzie wykonywać poprawki. Stąd też wielu klientów decyduje się dopłacić trochę więcej, ale przynajmniej podnieść standardy użytkowania. Przykładów można szukać wśród urządzeń grzewczych. Często deweloperzy wybierają kotły atmosferyczne, które nie są tak efektywne. Tymczasem na rynku pojawiły się piece kondensacyjne wykorzystujące dodatkowe ciepło ze skroplin pary wodnej. To sprawia, że urządzenia osiągają ponad 100% sprawność. W zależności od producenta i marki wartość waha się w granicach 109-110%. Dzięki temu można bardzo zaoszczędzić na gazie. Nie mówiąc już o nowoczesnych technologiach, jak np. specjalny palnik, który umożliwia modulowanie mocy kotła w zależności od warunków pogodowych. Choć początkowo za taki sprzęt trzeba dopłacić więcej, to jednak w dłuższej perspektywie inwestycja się zwraca, bo rachunki za ogrzewanie są nawet o połowę niższe. Lepiej zatem dobrze zapoznać się z kosztorysem i materiałami, które proponuje deweloper, a w razie potrzeby dopłacić nieco więcej i wybrać lepsze rozwiązanie.

Zanim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty, dobrze się zastanów

Finalnym etapem przed otrzymaniem własnych kluczy jest odbiór mieszkania Warszawa. Najogólniej rzecz mówiąc polega to na tym, że trzeba zobaczyć jakość wykonania poszczególnych prac i dopiero jeśli stwierdzimy, że wszystko zostało zrobione tak jak trzeba, możemy podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Nie jest to jednak takie proste, bo wiele rzeczy może wymagać poprawek. Stąd tak istotne jest, by wszystko dobrze przemyśleć i dokładnie przyjrzeć wykonaniu. Wiele rzeczy można zauważyć gołym okiem, jak np. krzywe ściany, źle przykręcone kontakty, ale są takie, które baz fachowej wiedzy trudno jest zauważyć. Wykonanie instalacji, odpływu i wiele innych kwestii powinno być ocenionych przez specjalistę. Dobry pomysłem jest wynajęcie fachowej firmy i odbiór mieszkania Warszawa z jej udziałem. W ten sposób uda się zobaczyć rzeczy do poprawki. Pamiętajmy, że dopóki nie podpiszemy stosownego oświadczenia, możemy się domagać wykonania naprawy. Później trzeba będzie się tym zająć na własny koszt.

Dowiedz się więcej o nowoczesnych szklanych ścianach w mieszkaniach i nie tylko!