Rynek nieruchomości cały czas kwitnie i inwestycję w mieszkania są na czasie. Z drugiej jednak strony bardzo dużo młodszych osób chcących uciec od pędu miastowego zaczyna budować swoje domy pod większymi aglomeracjami. Budowanie domu nie jest niczym prostym, a w tym tekście zostanie przedstawione sporo rzeczy, o których warto pamięć rozpoczynając inwestycję.

Zacznijmy od działki

Najważniejsze to sprawdzić jej stan prawny, czyli czy jest możliwość wybudowania na niej domu. Najlepiej udać się z tym zapytaniem do księgi wieczystej, a tam można się dowiedzieć czy na danym obszarze nie są już jakieś hipoteki, czy może miasto nie planuję tam zbudować drogi lub pod nią przechodzą jakieś ważne rury i nie można ingerować na całej działce w cokolwiek.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli dowiedzieć się czy w niedalekiej przyszłości obok nie powstanie jakieś lotnisko, galeria handlowa, droga ekspresowa itd. To także ważna informacja jeśli ktoś chce budować na niej dom.

Projekt domu

Ważne żeby projekt domu nie był tylko fantazją, tylko dało się go zrobić. Warto udać się do projektanta, który wszystko wymierzy i podpowie co się sprawdzi, a co nie. Istotne jest również to żeby pamiętać o przepisach i jeśli obok znajduję się inna działka to odległość od niej musi wynosić 3m jeśli w danej ścianie nie będzie okien lub 4m, jeśli będą okna w tej ścianie budynku. Warto także nie skupiać się na samym domu, a także zainteresować się dojazdem do nowego budynku. Jeśli jest to teren podmiejski to drogi nie zawsze są tam utwardzane, a także warto o to zadbać dla firmy budowlanej.

Budżet budowania domu

Na czym warto oszczędzić podczas tak wielkiej inwestycji? Na pewno można zrezygnować z projektanta i wykorzystać jakiś gotowy projekt. To duża oszczędność, jednak trzeba być przy tym bardzo dokładnym. Jeśli chodzi o materiały budowlane to tutaj można oszczędzić na przecenach w sklepach lub kupowaniu w hurtowniach, gdzie ceny są znacznie niższe. Także warto zastanowić się nad budową piwnicy, ponieważ jeśli się z niej zrezygnuję to koszta mogą spaść nawet o 15 proc. Dobrze także pamiętać, o tym że jeśli są rzeczy, które można wykonać samemu to śmiało to zrobić i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
Jeśli chodzi o to na czym na pewno nie oszczędzać to na materiałach budowlanych, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa, a słabe materiały mogą powodować większe koszty w przyszłości.

Co dla ekipy budującej

Warto zadbać o ludzi, którzy będą stawiali dom. Toaleta na budowy, czy też dowiezienie im jedzenia jest miłym gestem, dzięki któremu będzie się im lepiej pracowało i będą zobowiązani do zrobienia tego lepiej.

Podsumowując, budowanie domu jest bardzo skomplikowaną czynnością i trzeba pamiętać o bardzo wielu rzeczach, zaczynając od samej działki i kończąc na ekipie budowlanej. Jest wiele możliwości oszczędzenia pieniędzy, jednak na pewno nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych, ponieważ to one mają w przyszłości tworzyć dom, w którym będą mieszkać kolejne pokolenia danej rodziny.