W XXI wieku, okresie ciągłego rozwoju technologicznego, ludzie starają się ułatwić sobie życie na każdym kroku. Wszędzie można spotkać takie innowacje jak windy zamiast schodów, wszechmogące roboty kuchenne, dmuchawy do liści, zmywarki… Należy do nich również system automatycznych bram wjazdowych dwuskrzydłowych, który uwalnia kierowcę od konieczności wysiadania z samochodu przed wjechaniem na własną posesję. Jednak system ten wymaga odpowiedniego montażu, a największe znaczenie ma dla niego wybór odpowiedniej automatyki. Jaki napęd wybrać, aby brama działała sprawnie i bezpiecznie?
Cechy dobrej automatyki do bram wjazdowych dwuskrzydłowych?
Na rynku można znaleźć najróżniejsze rodzaje automatyki bramowej, dopasowanej do różnych potrzeb i typów bram wjazdowych. Choć różnią się one cenami, to tak naprawdę nie ma typu lepszego i gorszego – są jedynie siłowniki mniej lub bardziej zbliżone do potrzeb klienta. Jednak kupując automatykę do bramy wjazdowej dwuskrzydłowej, należy pamiętać, żeby miała ona następujące cechy:
- kąt otwarcia, długość skrzydła i maksymalny ciężar dopasowany do naszej bramy,
- płynne otwieranie, najlepiej z mechanizmem zwalniającym na początku otwierania i w ostatnich sekundach zamykania,
- możliwość awaryjnego otwarcia ręcznego.
Warto, aby automatyka do bram wjazdowych dwuskrzydłowych miała też system wykrywania przeszkód, który pozwoli na zwiększenie żywotności bramy.
Siłownik elektromechaniczny, czy hydrauliczny?
Najczęściej spotykanymi rodzajami napędów są siłowniki elektromechaniczne i hydrauliczne. Automatyka mechaniczna, choć zwykle ma znacznie mniejszą moc od hydraulicznej, pozwala na precyzyjniejsze kontrolowanie otwieranej bramy i często ma więcej dodatkowych funkcji. Bramę z automatyką elektromechaniczną można otwierać częściowo, zapewniając przejście tylko pieszym, a często występujący w takich napędach fototest sprawdza dokładnie stan wszystkich podzespołów, co znacznie ułatwia konserwację. Ten rodzaj automatyki idealnie nada się do wjazdów na prywatną posesję lub na tereny małych zakładów.
Jednak tego typu napędy zwykle nie radzą sobie z ciężkimi, ogromnymi bramami przemysłowymi. W takim wypadku trzeba koniecznie zakupić napęd hydrauliczny. Tego typu systemy nie pozwalają na częściowe otwieranie bramy ani nie posiadają zbyt wielu dodatków, ale za to mają moc pozwalającą na zautomatyzowanie nawet bram ważących 900 kilogramów. Co więcej, tego typu siłowniki pozwalają otworzyć bramę aż o 180 stopni, dlatego idealnie sprawdzają się one w warunkach przemysłowych i wielkich budynkach. Wybierając automatykę bramową, musimy uwzględnić rodzaj wrót, nasze możliwości finansowe oraz oczekiwania.
Dodaj komentarz