Place zabaw to miejsca, które kochają dzieci. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że są one bardzo potrzebne, by dziecko dobrze się rozwijało. Zobacz, jaki korzystny wpływ mają na nasze dzieci place zabaw.

Budowanie relacji międzyludzkich

Jeżeli jesteśmy rodzicami dziecka w wieku przedszkolnym albo też wczesnoszkolnym, to powinniśmy pamiętać o tym, jak wiele zależy od jego prawidłowego rozwoju. Owszem, nauka jest w tym okresie bardzo ważna, ale wszystko wymaga harmonii i ważne jest też, by nasze dziecko regularnie się bawiło poznając świat. Nie wystarczy tu jednak bawić się z nim samodzielnie, bo dziecko powinno mieć przecież kontakt z otwartym światem (oczywiście pod należytą opieką) oraz z jego rówieśnikami, z którymi to zaczyna budować koleżeńskie więzi. No a jakie miejsca najlepiej nadają się do tego, by swoje dziecko gdzieś zabrać, by miało się ono okazję pobawić na świeżym powietrzu z rówieśnikami? Oczywiście place zabaw. Powstaje ich w naszym kraju coraz więcej i bardzo dobrze, ponieważ zabawa na takich placach pozwala dziecku nie tylko się bawić, ale i rozwijać. Uczy współpracy w grupie podczas zabaw rówieśniczych, a także dba o kondycję i formę dziecka podczas zabaw zręcznościowych.

Bądź odpowiedzialnym rodzicem. Zajmij się dzieckiem na placu zabaw

Trzeba jednak cały czas pamiętać o tym, że dziecko na takim placu musi być pod stałym nadzorem. Nie róbmy więc czegoś takiego, że wypuszczamy dziecko na plac, a sami zaczynamy czytać gazetę, zajmować się smartfonem czy coś podobnego i całkowicie tracimy dziecko z oczu. Takie coś jest niebezpieczne i niedopuszczalne. Kontakt wzrokowy to bowiem podstawa i stale trzeba być też w pobliżu, by zareagować w razie czego. Oczywiście, jeżeli dziecko ma zamiar skorzystać z bardziej skomplikowanych urządzeń, jak na przykład zjeżdżalnia, grzybek czy konik, a jest jeszcze bardzo małe, to jak najbardziej można, a nawet powinno mu się w tym towarzyszyć. Dobre place zabaw oprócz wspomnianych atrakcji powininny zawierać też piaskownicę z czystym piaskiem, dlatego też nie zapomnijmy zabrać z domu wiaderka, łopatki, grabek i innych przydatnych przedmiotów. Dla starszych dzieci na placach mogą być też rozmaite tunele, drabinki, siatki do wspinania i tak dalej. Jak więc widać, jest to świetne miejsce dla dzieci w każdym praktycznie wieku.