Każdy maluch marzy o przydomowym placu zabaw, natomiast każdy kochający rodzic robi zawsze wszystko, aby spełniać dziecięce marzenia. Zwłaszcza w przypadku, kiedy ogród przy domu jest całkiem spory, a miejsca w nim aż nadto i bez problemu można w nim urządzić dziecięcą oazę. Jeśli jednak chodzi o place zabaw dla dzieci, do wyboru mamy dwie opcje: zakupić gotowy zestaw z huśtawką, zjeżdżalnią lub piaskownicą lub samemu wykonać poszczególne jego elementy. Wszystko oczywiście zależy od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na ten cel, a także czas, jakim dysponujemy. Sprawdź, która opcja będzie lepsza dla Ciebie.

Ile kosztuje plac zabaw dla dzieci?

Gotowe zestawy placów zabaw, w zależności od ilości zabawek i akcesoriów mogą wahać się w cenie od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli naszemu szkrabowi marzy się zestaw, w którego skład wchodzi piaskownica, zjeżdżalnia z domkiem, wytrzymała huśtawka, bujak i stolik z krzesełkami, wówczas całość może pochłonąć nawet do siedmiu tysięcy złotych. Jeśli jednak nie dysponujemy aż tak dużymi środkami, warto pomyśleć nad samodzielnym wykonaniem poszczególnych elementów, które w rezultacie mogą nas kosztować kilkaset złotych. Oczywiście nie ma tutaj mowy o skomplikowanej zjeżdżalni, jednak piaskownica, huśtawka, drabinki czy lina do wspinaczki nie będzie już stanowiła większego problemu.

Jakich materiałów należy użyć do budowy placu zabaw?

Do budowy placu zabaw będą potrzebne materiały budowlane różnego typu, jednak trzeba pamiętać o tym, że każde z nich ma swoje zalety, ale również i wady. Jedne są bardzo solidne i wytrzymałe, jednak mało estetyczne, drugie z kolei może i ładnie się prezentują, jednak wymagają ciągłej konserwacji. Podczas wyboru poszczególnych materiałów należy zwrócić uwagę na ich poniższe cechy:
– solidność,
– ekologiczność,
– bezpieczeństwo.

Drewno jako najczęściej wybierany materiał budowlany

Przydomowy plac zabaw i jego poszczególne elementy najczęściej wykonane są właśnie z drewna. Jest to bardzo odporny i wytrzymały materiał, który również jest bardzo bezpieczny dla dzieci pod warunkiem, że został on dobrze oszlifowany oraz zabezpieczony lakierem czy bejcą. Ponadto w porównaniu do metalu nie tylko znacznie wolniej się nagrzewa w słoneczne dni i nie parzy małych rączek, ale jest również znacznie bardziej ekologiczny. Jednak zawsze trzeba pamiętać o jego regularnej impregnacji, dzięki czemu nie tylko będzie się fantastycznie prezentować, ale również nie zawilgotnieje i nie spróchnieje. Zaimpregnowane, drewniane huśtawki czy drabinki będą wiernie służyć maluchom przez wiele kolejnych lat.

Plastikowe place zabaw

Od pewnego czasu coraz częściej w sklepach można spotkać place zabaw wykonane z grubego i wytrzymałego plastiku, które charakteryzują się żywymi kolorami, a dzięki temu również fantastycznym, przyciągającym oko wyglądem. Zjeżdżalnie, huśtawki, czy piaskownice wykonane z plastiku można bez problemu zakupić w większości sklepów stacjonarnych lub internetowych. Jednak oprócz zacytowanych zalet, plastik ma również swoje wady. Przed zakupem zjeżdżalni wykonanej z tego materiału warto sprawdzić jego wagę, aby zabawka nie przewróciła się na dziecko kiedy zawieje wiatr. Konstrukcje z plastiku są bardzo lekkie i chybotliwe, a przez to mogą być niebezpieczne dla maluchów. Jednak jego kolejną zaletą jest fakt, że nie wymaga on konserwacji (w przeciwieństwie do drewna), a także jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć go zwilżoną szmatką.

Metalowe zabawki na placu zabaw

Metal jest raczej rzadko używany w przypadku ogrodowych placów zabaw, jednak bardzo często można go spotkać na publicznych placach lub w parkach. Jest on bardzo wytrzymały i odporny, jednak wymaga regularnego zabezpieczania przed korozją. Ponadto należy również odpowiednio zabezpieczyć wszystkie jego ostre krawędzie, aby nie stała się maluchom krzywda w trakcie zabawy. Jeśli chodzi o samodzielną budowę placu zabaw, materiał ten może zostać użyty jako łącznik poszczególnych elementów zabawek, jednak nadal trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ostrych krawędzi.

Jaka nawierzchnia będzie najlepsza pod plac zabaw?

Oprócz stabilnych, bezpiecznych i komfortowych zabawek, na placu zabaw bardzo istotna jest również odpowiednia nawierzchnia. Teren, na którym staną huśtawki i zjeżdżalnie musi zostać odpowiednio wyrównany oraz oczyszczony z kamieni i innych, niebezpiecznych dla dzieci przedmiotów. Maluchy nie powinny bawić się na żwirze, ponieważ może on powodować silny ból podczas upadku. Najlepszym i najprostszym wyborem będzie po prostu trawa, która nie tylko dobrze będzie się prezentować, ale również zamortyzuje ból przy upadku. Dodatkowo część rodziców decyduje się na wyłożenie całego terenu pod plac zabaw specjalnymi, gumowymi płytami, które jeszcze lepiej niż trawa amortyzują skutki wypadku i nie powodują przesunięć się skóry czy otarć. Dobrym pomysłem będzie wyłożenie gumowymi płytami strategicznych miejsc na placu zabaw, np. przy huśtawce lub zjeżdżalni. Wówczas w razie upadku dziecko nie potłucze się, ani nie obetrze skóry. Co ważne, takie płyty nie będą dużym wydatkiem, ponieważ nie są one zbyt drogie i są dostępne w większości marketów budowlanych. Można je również zakupić w wielu różnych kolorach i wzorach, a więc jest duża możliwość dopasowania ich do własnych upodobań i preferencji, oraz stylistyki ogrodu czy domu.

Gdzie kupić sprzęty i materiały niezbędne do budowy placu zabaw?

Najlepiej jest w tym celu udać się do dużych marketów budowlanych lub odwiedzić zaprzyjaźnione, położone w niedalekiej odległości od domu składy budowlane. Ponadto można również przejrzeć asortyment sklepów online. W Internecie można znaleźć zarówno całe zestawy placów zabaw, jak również poszczególne ich elementy i pojedyncze modele zabawek. Jeśli decydujemy się samemu zbudować kilka z nich, wówczas należy sobie wszystko dobrze rozplanować i rozrysować po to, aby jedna zabawka nie zajęła zbyt dużej przestrzeni ogrodu. Dodatkowo powinna ona zostać odpowiednio zabezpieczona, aby była bezpieczna dla malucha. Warto wytyczyć sobie konkretny metraż pod plac zabaw w ogrodzie oraz dokładnie zmierzyć poszczególne jego elementy, aby zabawki nie znajdowały się w zbyt bliskiej odległości od siebie.

http://spil.pl/plac-zabaw-konfigurator/