Zaćma to choroba, która nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Dziś nie jest to już wyrok. Zobacz, w jaki sposób można wyleczyć się z zaćmy.

Krótka i bezbolesna operacja zaćmy

Operacja zaćmy jest krótka i bezbolesna. Nazywana jest fakoemulsyfikacją i zapewnia nie tylko odzyskanie wzroku ale też poprawę jakości widzenia. Niektóre postaci zaćmy mogą być wrodzone, mogą też rozwinąć się w wyniku różnorakich schorzeń. Ponad 90 procent przypadków, stanowi zaćma związana z wiekiem. Naturalnym przejawem starzenia się organizmu jest bowiem mętnienie soczewki oka. Najczęściej, jeszcze przed pięćdziesiątym rokiem życia, zaczyna ulegać zmianom dotychczasowa równowaga biochemiczna i osmotyczna. Jest ona niezbędna do utrzymania przejrzystości soczewki. Metabolizm białek zostaje zaburzony. Spowalnia ich synteza, soczewka traci bowiem swoją elastyczność i przezroczystość. Tym samym do gałki ocznej, ma dostęp światło. Proces ten może spokojnie trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Jego skutki mogą być wręcz opłakane. Zaćma przykrywa oczy mgłą. Widziany obraz jest mniej wyraźny. Oczy szybciej się męczą. Ostrość widzenia stale się pogarsza. Nie pozwala się ona skorygować żadnymi okularami.

Powszechnie stosowana metoda

Dziś metodą powszechnie stosowaną jest fakoemulsyfikacja, czyli operacja zaćmy. Przez małe nacięcie w rogówce na ok. 2-3 mm wprowadzana jest sonda, i za pomocą ultradźwięków rozbija się soczewkę a następnie wysysa się ją z oka. Po usunięciu zmętniałej soczewki, przez to samo nacięcie wprowadzana jest sztuczna, zwijalna soczewka. Zakładanie szwów nie jest w tym wypadku konieczne, ponieważ rana sama się zamyka pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Operacja zaćmy trwa do 20 minut. Można ją wykonać ambulatoryjnie. Stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kropel do oka. Przez kilka nocy po operacji zaćmy należy chronić oko specjalną plastikową osłonką. Zabiegi objęte są refundacją ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Za soczewki jednoogniskowe trzeba jednak zapłacić od czterech do sześciu tysięcy złotych. Jest to inwestycja na całe życie. Raz wyleczona operacyjnie zaćma nie powraca.