Brama garażowa spełnia nie tylko funkcje związane z bezpieczeństwem, ale także funkcje ozdobne. Nie jest to mała inwestycja finansowa. O bramę należy odpowiednio dbać, a systematyczna konserwacja może zdziałać cuda. Dotyczy to każdego rodzaju bram: rolowanej, segmentowej czy uchylnej. Każda z nich powinna funkcjonować bez zarzutu. Poniżej lub w tym artykule: http://www.bramykolobrzeg.pl/pl/blog/121-jak-zadbac-o-bramy-garazowe kilka porad, w jaki sposób trzeba dbać o bramy garażowe, aby służyły nam na lata.

Jaką bramę garażową wybrać?

W przypadku zakupu nowej bramy garażowej warto postawić na jej jakość. Wiadomym jest, że tego typu sprzętu nie wymienia się w garażu co sezon, ale może służyć nam ona przez całe życie. W związku z tym, najlepiej zdecydować się na dobrej jakości bramę. Istnieje na rynku wiele modeli bram garażowych. Dostępne są bramy jednostanowiskowe lub dwustanowiskowe. Możemy także zamontować dwie jednostanowiskowe w naszym garażu – wszystko zależy od nas. Bramy garażowe są tworzone na wymiar. Zazwyczaj są one produkowane z metalu, niektóre są docieplone (np. styropianem) od wewnątrz pomieszczenia. Różnią się także mechanizmem podnoszenia i opuszczania. Jedne działają na łańcuchach, inne na tzw. taśmach. Wiadomym jest jednak, że sama wysoka jakość produktu nie wystarczy, jeśli nie będziemy jej regularnie konserwować.

Jak dbać o bramę garażową?

Bramy garażowe należy systematycznie obserwować. Za pomocą regularnych przeglądów technicznych, możemy zapobiec niszczeniu się bram. Małe i świeże uszkodzenie możemy naprawić, chroniąc w ten sposób bramę przed większym uszczerbkiem. Dokonując przeglądu należy bardzo dokładnie przyjrzeć się rolkom, uszczelkom oraz sprężynom. Mają one kluczowe znaczenie w mechanizmie pracy bram garażowych. Zaleca się stosowanie podstawowych zabiegów konserwacyjnych, ale przy większej ingerencji należy skonsultować się z fachowcem. Rolki oraz sprężyny smarujemy specjalnym do tego płynem. Po takiej konserwacji, należy wytrzeć wszystkie pozostałości, aby nie ubrudzić bramy, a następnie kilkakrotnie ją podnosić i opuszczać (w celu równomiernego posmarowania smarem). Częstotliwość czyszczenia rolek i uszczelek zależy od warunków atmosferycznych oraz częstotliwości użytkowania. Pamiętajmy, że pod żadnym warunkiem nie wolno nam smarować plastikowych rolek! Prawidłowo działająca brama garażowa pracuje bardzo cicho i płynnie. Nie skrzypi, ani nie zacina się.

Z zewnątrz bramę garażową oczyszczamy i konserwujemy środkami, które są do tego przeznaczone (np. do bramy wykonanej z drewna, bramy wykonanej z tworzywa sztucznego itp.). Najlepiej umyć ją w ciepłej i czystej wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Odpowiednio dobrane specyfiki pozwolą na eliminację ryzyka ścierania powłoki lakieru z panelu bramy. Należy pamiętać, że tylko regularna konserwacja przyczyni się do tego, że bramy garażowe będą nam służyły przez wiele lat i wciąż będą wyglądały jak nowe.

Bramy garażowe – zabezpieczenia

Poza stosowną konserwacją, nie powinniśmy zapominać o regularnym kontrolowaniu prawidłowego działania zabezpieczeń (chodzi na przykład o zabezpieczenie przeciążeniowe lub fotokomórkę). Dotyczy to w szczególności bram, które posiadają czujnik na automatyczne cofnięcie się bramy, jeżeli spotka ona przeszkodę.

Konserwacja przed zimą

Sezon zimowy dotyczy także bram garażowych. Przed zimą należy je delikatnie i dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie, należy je odpowiednio zakonserwować. Dzięki temu będzie ona bardziej odporna na śnieg i mróz.

Regularna kontrola i konserwacja bram garażowych to obowiązek każdego, kto ją posiada. Za pomocą stosownych zabiegów zapewnimy sobie komfortowe, swobodne oraz bezpieczne użytkowanie.