Choć brama do garażu ma niezbyt skomplikowane zadanie, to jednak wybór idealnego modelu nie jest tak prosty, jakby to się mogło wydawać. Zmiennych, które dana brama musi spełnić, różnego rodzaju modeli i typów, jest tak dużo, że wybór tego jakby nie patrzeć dosyć prostego elementu dom wymaga całkiem sporego przygotowania i rozeznania w ofercie rynkowej.

Rodzaje bram

Bramy do garażu muszą być wybierane pod względem kilku bardzo ważnych zmiennych. Muszą być po pierwsze odpowiednio dopasowane do elewacji budynku, modelu okien, rodzaju podjazdu, a także co oczywiste, budżetu, który może zostać na nie przeznaczony. Na szczęście na rynku działa firma BramSerwis- http://www.bramykolobrzeg.pl/pl/oferta/dla-domu , która pomoże Ci wybrać taką bramę, aby zaspokoiła Twoje gusta i potrzeby.
Dostępne na rynku bramy to:

  • brama segmentowa — bramy te występują w dwóch wariantach, bocznym lub górnym. Oba z nich cechują się zajmowaniem bardzo małej ilości miejsca, więc są polecane do podjazdów, które są krótkie i cierpią na brak miejsca. Solidna konstrukcja, zwykle bardzo dobrze ocieplona i dostosowana do systemu automatycznego otwierania i zamykania,
  • brama uchylna — ogromną zaletą tego typu bram jest ich niezwykle niska cena. Niestety na tym zalety tego rozwiązania się kończą. Główną wadą jest konieczność pozostawienia około 1 metra wolnej przestrzeni przed bramą, aby możliwe było jej otwieranie. Dodatkowo często problemem jest zachowanie odpowiedniej szczelności takiej bramy, a co za tym idzie, występują możliwe straty energetyczne,
  • bramy roletowe — to rodzaj bramy, która zajmuje zdecydowanie najmniej miejsca. Zasada działania jest identyczna w przypadku żaluzji okiennych. Niestety jest to także brama, która ma niezwykle niską izolację termiczną, przez co polecana jest ona jedynie do nieogrzewanych pomieszczeń. Dodatkowo jej montaż często wymusza zastosowanie silnika elektrycznego,
  • bramy rozwierane — jest to zdecydowanie najstarszy i najmniej efektywny rodzaj bramy. Dwa duże skrzydła otwierane na boki wymuszają po pierwsze posiadanie bardzo dużej ilości wolnego miejsca przed bramą, a dodatkowo rzadko kiedy istnieje możliwość zamontowania w nich automatycznego systemu otwierania.

Materiał wykończenia

Wybór rodzaju bramy do garażu nie oznacza jednak końca konieczności podejmowania dalszych decyzji co do danej bramy. Dodatkowo pamiętać należy jeszcze o tym, z jakiego materiału powinna być dana brama wykonana, czy będzie ona ocieplana lub też, czy będzie wyposażona w system automatycznego otwierania i zamykania.
Jeśli garaż jest ogrzewany, zdecydowanie poleca się zastosowanie bramy dodatkowo ocieplanej. W przypadku chęci zamontowania systemu automatyki do bramy należy mieć na uwadze to, że silnik i siłowniki będą potrzebowały nieco miejsca w okolicy bramy, co często nie jest możliwe do zrealizowania.

Co jest wybierane najczęściej?

Choć jak widać, wybór bram jest całkiem spory, to jednak poleca się szczególnie zwrócić uwagę na bramy segmentowe, ponieważ ich charakterystyka niezwykle dobrze współgra z większością domowych zastosowań, a także jest ona po prostu bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu.